Udział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
W procesie recyklingu odpadów elektrycznych, a tym samym w działaniach na rzecz środowiska, czerwone pojemniki odgrywają kluczową rolę. Trzy lata temu na terenie Świdnicy stanęło ich siedem. To efekt podpisanej w grudniu 2020 roku umowy pomiędzy miastem, Fundacją Odzyskaj Środowisko oraz MB Recycling. Co ważne, miasto nie ponosi w tym przypadku żadnych kosztów. Współpraca właśnie została przedłużona na kolejne 4 lata, do stycznia 2029 roku.
- Bardzo się cieszę, że mieszkańcy Świdnicy mają możliwość szybkiego i bezpłatnego pozbycia się niepotrzebnego sprzętu. Jestem przekonany, że rozlokowane na terenie miasta czerwone pojemniki pozwalają zwiększać efektywność gospodarki odpadami. Dzięki temu Świdnica cały czas przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Każde urządzenie, które trafi do recyklingu zamiast na wysypisko, to krok w stronę lepszej przyszłości dla nas i naszej planety - mówi Krystian Werecki, zastępca prezydenta Świdnicy.
Czerwone pojemniki zostały zaprojektowane tak, by ułatwić segregację i recykling elektroodpadów. Można do nich wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o wymiarach do 50 cm oraz baterie i tonery. Na każdym pojemniku znajdują się infografiki podpowiadające jakie dokładnie urządzenia mogą do niego trafiać. Jest także informacja o postępowaniu w przypadku posiadania elektrycznych śmieci większych rozmiarów.
W 2023 roku z pojemników rozlokowanych na terenie Świdnicy zostało odebrane ponad 10 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Odpady te zostały poddane procesowi recyklingu w profesjonalnych zakładach przetwarzania grupy MB Recycling.
- Czerwone pojemniki to bardzo ważny element działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Są dosłownie na wyciągnięcie ręki – mieszkańcy mogą z nich skorzystać np. w drodze do pracy czy po zakupy. Do tego są bezpieczne dla środowiska i specjalnie przygotowane do zbiórki małogabarytowego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Takie rozwiązanie doskonale uzupełnieni funkcjonujący system gospodarki odpadami w gminach – mówi Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu MB Recycling ds. Projektu Elektryczne Śmieci.
Projekt „Elektryczne Śmieci” realizowany jest wspólnie przez Urząd Miasta w Świdnicy, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku Biosystem.
um.swidnica.pl
W imieniu Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej oraz Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności zapraszamy do udziału w Zachodnim Forum Gospodarczym 2024: Przez nowoczesne technologie do stabilnej gospodarki, które odbędzie się 17 października 2024 r. (czwartek) w Hotelu Grape Town w Zielonej Górze.
To duże i prestiżowe wydarzenie, które od kilkunastu lat stanowi promocję gospodarczą naszego regionu, a swoim zasięgiem obejmuje również przedsiębiorców i związki regionalne z sąsiednich województw. Celem Forum jest dyskusja, wymiana poglądów, poznanie najnowszych trendów gospodarczych, zidentyfikowanie szans i zagrożeń rozwoju przedsiębiorstw funkcjonujących w zachodniej Polsce. Temat przewodni tegorocznej edycji to: Zachodnie Forum Gospodarcze 2024 - Przez nowoczesne technologie do stabilnej gospodarki. W tym roku skupimy się na ważnym temacie, szeroko pojętych nowoczesnych technologiach, które w dzisiejszych czasach są jednym z filarów stabilnej gospodarki. Podczas Forum poruszymy aktualne trendy w zakresie rozwoju technologicznego, przyszłości transportu ciężkiego czy sztucznej inteligencji. Potencjał lubuskich firm w tym obszarze jest znaczący, a cały rozwój sektora nowoczesnych technologii intensywnie przyspiesza i staje się kluczowym elementem biznesu przyszłości.
Wójt Gminy Grzmiąca Patryk Makowski oraz Prezes Zarządu Międzygminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Wardyniu Górnym Radosław Żmuda - Trzebiatowski zapraszają dzieci i młodzież zamieszkującą na terenie gminy Grzmiąca do udziału w drugiej edycji konkursu plastycznego pn. „Ziemię ratuję, bo segreguję”.
czytaj więcejSzukamy firm odpowiedzialnych społecznie. Gmina Wałbrzych - miasto na prawach powiatu ogłasza kolejną edycję KONKURSU pn. Społecznie Odpowiedzialny Biznes - edycja 2023.
CEL: wyróżnienie wałbrzyskich firm prowadzących działania z obszaru CSR i zrealizowanych w 2023 roku
Jeśli Twoja firma:
- dba o swoich pracowników i ich rodziny,
- wspiera otoczenie, w którym działa,
- przestrzega zasad etyki biznesu,
- dla której ważne jest środowisko naturalne oraz edukacja w wielowymiarowym zakresie.
Zgłoś ją do konkursu i wygraj cenne nagrody.
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Burmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcej