Władze Świdnicy są zdeterminowane, aby zrealizowana została długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Chodzi o budowę drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 35 na terenie Świdnicy. Prezydent Miasta, Beata Moskal-Słaniewska kolejny raz wystąpiła z apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy drogi, o jej realizację. Inwestycja jest konieczna dla usprawnienia już istniejącej sieci dróg rowerowych, których na terenie miasta jest ponad 30 kilometrów. Pozwoli też na bezpieczny dojazd rowerem ze Świdnicy do Pszenna.
W Świdnicy od wielu lat rozbudowywana jest sieć dróg rowerowych. Nowe odcinki tworzą spójny układ, który umożliwia sprawną komunikację rowerową. Przy tworzeniu infrastruktury wykorzystywane są pasy drogowe dróg publicznych wszystkich kategorii, powstają drogi rowerowe wzdłuż dróg gminnych, powiatowych, wojewódzkich. Wyjątkiem jest tutaj droga krajowa nr 35, która w Świdnicy posiada nikłą infrastrukturę rowerową.
- Ruch rowerowy co roku zwiększa się, ludzie coraz częściej wybierają ten środek transportu. Dostrzegamy to jako władze miasta systematycznie rozbudowując sieć dróg rowerowych w Świdnicy. Jednak bez pomocy zarządców dróg krajowych, wojewódzkich czy powiatowych mamy ograniczone możliwości. Chcemy popularyzować jazdę na rowerze jako alternatywną formę transportu, jednak bez odpowiedniej infrastruktury jest to prawie niemożliwe – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
Stąd apel skierowany do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o możliwość budowy w ciągu drogi krajowej nr 35 nowej ścieżki rowerowej. Inwestycja mogłaby być realizowana w ramach „Programu Ochrony Zdrowia i Życia Pieszych i Rowerzystów” lub jako zadanie wpisane do Programu Inwestycji realizowanych przez GDDKiA, o co zabiegają władze Świdnicy.
Jednocześnie świdniccy urzędnicy wskazują obszary miasta, w których realizacja tego przedsięwzięcia byłaby mniej kosztowna ze względu na brak konieczności przebudowy lub budowy nowych obiektów inżynierskich. Budowa drogi rowerowej od ul. Skłodowskiej-Curie do ul. Jana Riedla jest możliwa kosztem trawnika znajdującego się w pasie drogowym. Podobna sytuacja ma miejsce na odcinku od ul. Jana Riedla do ul. W. Sikorskiego oraz od ul. Łukasińskiego do ul. Łącznej. Są to odcinki o łącznej długości ponad 2 km. Ich wykonanie znacznie poprawiłoby komunikację rowerową w Świdnicy.
um.swidnica.pl
Jak gospodarować wodą, co to są zmiany klimatu i co oznacza bioróżnorodności w mieście – o takich tematach rozmawiać będą w czasie specjalnych zajęć uczniowie pięciu świdnickich szkół podstawowych. Ponad 640 tys. zł dofinansowania otrzyma Świdnica z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na realizację projektu pn. „ekoMy”. Program dedykowany jest uczniom w wieku od 7 do 12 lat oraz nauczycielom.
czytaj więcejUdział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcej