sowie

Akcje ekologiczne, ekologia w Wałbrzychu i okolicach. Dbaj o środowisko naturalne.

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Ciepło, tanio i ekologicznie
2011-12-06 10:40

- Jeżeli kominek ma służyć jako główne ogrzewanie w naszym lokum i ogrzewać duże powierzchnie oraz wodę użytkową, to płaszcz wodny najlepiej spełni zadanie. A jeśli będziemy palić raczej sporadycznie i nie zależy nam na ogrzewaniu całego domu, to powinniśmy wybudować raczej kominek powietrzny albo piec – mówi Grzegorz Piotrowski, właściciel punktu kominki Piotrowski.


- Czym należy się kierować przy wyborze kominka?- Na pewno trzeba się zastanowić do czego ten kominek ma służyć. Czy do ogrzewania, czy raczej do okazjonalnego używania. Bardzo ważny jest dobór mocy i wielkości paleniska oraz materiały z których wykonamy nasz kominek. Rzecz najważniejsza to oczywiście firma, która gowykona, z należytą starannością, udzieli odpowiedniej gwarancji i zapewni serwis przez cały okres użytkowania kominka.- Kominek z płaszczem wodnym czy z rozprowadzaniem ciepłego powietrza- Tutaj wybór jest raczej prosty. Jeżeli kominek ma służyć jako główne ogrzewanie w naszym lokum i ogrzewać duże powierzchnie oraz wodę użytkową, to płaszcz wodny najlepiej spełni zadanie. A jeśli będziemy palić raczej sporadycznie i nie zależy nam na ogrzewaniu całego domu,to powinniśmy wybudować raczej kominek powietrzny albo piec.- Jaki wkład kominkowy jest najlepszym wyborem? Odlewany czy skręcany?- Wkłady czołowych producentów są albo skręcane, co eliminuje ryzyko pęknięcia żeliwa albo stalowe spawane. Jest jeden producent, który produkuje monolityczne wkłady żeliwne. Są one dość szczelne ale istnieje ryzyko pęknięcia i trzeba umiejętnie je używać.- Co Pan bardziej poleca nowoczesne kominki czy piece kaflowe?- To wszystko zależy od potrzeby użytkownika. Nowoczesne kominki szybko grzeją, można ogrzać duże powierzchnie i mają zazwyczaj duże szyby. Piece kaflowe, właściwie piece bo nie muszą one być z kafli, mają większą sprawność i większe zdolności magazynowania ciepła. Można łączyć oba te systemy budując tzw. pieco-kominki, które ogrzewają cały dom, magazynują chwilowe nadmiary energii, mają dużą szybę i ogromną sprawność grzewczą. To jest rozwiązanie, które najbardziej mogę polecić. Czyli nowocześnie ale z zachowaniem starej sztuki zduńskiej.
Rozmawiała Katarzyna Markowska


źródło: 30minut
 



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: