Od kilku lat mieszkańcy dolnej części Bielawy uskarżają się na uciążliwości związane z unoszącym się w powietrzu odorem. Dyskomfort ten jest szczególnie silny w okresie letnim. Bielawski samorząd, od momentu uzyskania pierwszych informacji na ten temat, podjął szereg działań, aby zniwelować wspomniane zjawisko. W wyniku rozpoznania sytuacji stwierdzono, iż istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że emitentem odoru jest Ekologiczne Centrum Odzysku Sp. z o.o. zlokalizowane w Bielawie przy ul. Ceglanej 10.
Z uwagi na fakt, że Spółka ta posiada status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, podlega ona jurysdykcji Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Z tych też względów aparat administracyjny Gminy Bielawa nie ma kompetencji do prowadzenia tam kontroli procesów związanych z przetwarzaniem odpadów i zanieczyszczaniem środowiska naturalnego.
Dlatego też aby przyśpieszyć działania wspomnianych wyżej organów z Urzędu Miejskiego w Bielawie wysłanych zostało wiele pism monitujących. W końcu przyniosły one oczekiwany skutek. W dniach 27-29.III.2024 r. do bielawskiego magistratu wpłynęły 2 pisma od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu w sprawie kontroli przeprowadzonej w dniach 2.VIII. - 29.XII.2023 r. na terenie zakładu Ekologiczne Centrum Odzysku przy ul. Ceglanej 10 w Bielawie.
Wynika z nich, że stwierdzono szereg nieprawidłowości dotyczących gospodarowania odpadami, obejmujących działalność w zakresie mechaniczno-biologicznego przetwarzania oraz gromadzenia odpadów. Szczególną uwagę zwrócono na procesy i czynności mogące być źródłem rozprzestrzeniania się uciążliwych zapachów.
W efekcie WIOŚ skierował do Wydziału Instrumentów Środowiskowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wystąpienie pokontrolne celem prowadzenia dalszych działań zgodnie z posiadanymi kompetencjami. Podjęte zostały również kroki, które mają doprowadzić do nałożenia na ECO Sp. z o.o. kar pieniężnych i sankcji administracyjnych.
Przypominamy, że 28.XII.2022 r. Rada Miejska Bielawy podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie bielawskiej oczyszczalni ścieków i Ekologicznego Centrum Odzysku, która zablokowała możliwość budowy w Bielawie spalarni RDF.
Jesteśmy przekonany, że już wkrótce uda się ostatecznie zdiagnozować przyczynę powstawania uciążliwego "zapachu", a następnie skutecznie ją wyeliminować.
Źródło: um.bielawa.pl
Od najbliższego wtorku, 21 stycznia wprowadzono nowe zasady wjazdu do ścisłego centrum Jeleniej Góry. Ruch pojazdów od Placu Ratuszowego, przez ul. M. Konopnickiej i 1 Maja, aż do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego możliwy jest wyłącznie pomiędzy godziną 6.00 a 13.00.
czytaj więcejPonad 3 km nowych tras dla rowerzystów powstanie w Świdnicy dzięki 5 mln 600 tys. zł pozyskanych ze środków unijnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
czytaj więcej9 stycznia 2025 r. w Urzędzie Miejskim w Głuszycy została podpisana umowa z firmą TELFA Sp. z o.o. na realizację zadania pn. „Wymiana nieenergooszczędnych opraw oświetleniowych na oprawy typu LED w Gminie Głuszyca”.
czytaj więcejJak gospodarować wodą, co to są zmiany klimatu i co oznacza bioróżnorodności w mieście – o takich tematach rozmawiać będą w czasie specjalnych zajęć uczniowie pięciu świdnickich szkół podstawowych. Ponad 640 tys. zł dofinansowania otrzyma Świdnica z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na realizację projektu pn. „ekoMy”. Program dedykowany jest uczniom w wieku od 7 do 12 lat oraz nauczycielom.
czytaj więcejUdział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcej