sowie

Akcje ekologiczne, ekologia w Wałbrzychu i okolicach. Dbaj o środowisko naturalne.

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Wałbrzyszanie chcą sadzić
2017-03-31 12:18

Ponad 300 sadzonek drzew zostało rozdanych w ramach akcji przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Inicjatywa Polska Dolny Śląsk. Wałbrzyszanie chętnie odbierali sadzonki buków, deklarując, że będą je sadzić w swoich ogrodach lub w lasach.


W Wałbrzychu na Piaskowej Górze tłumy wałbrzyszan gromadziły się na ulicy Broniewskiego, aby odebrać sadzonkę buka i porozmawiać o akcji „Lepiej sadzić niż wycinać”. – Pomysł na akcję „Lepiej sadzić niż wycinać” powstał, gdy wraz z wejściem tzw. Szyszko Lex, okazało się, że Polacy korzystają z prawa do wycinki drzew, chciałoby się rzec, nadgorliwie. W kilka dni krajobraz zaczynał przypominać wielkie karczowisko. Jeśli nie można wpłynąć na prawo, to warto zachęcać, aby korzystać z niego rozważniej – wyjaśnia koordynatorka IP w Wałbrzychu, dr Małgorzata Beślerzewska i dodaje – Przekazanie mieszkańcom Wałbrzycha sadzonek drzew miał na celu przede wszystkim zwrócić ich uwagę na problem. Jak wyglądałyby miasta bez zieleni miejskiej, jakby w nich nam się żyło. Ma ona ogromny wpływ na jakość naszego życia. Aż chce się zacytować Jonasza Kofotę: „Pamiętajcie o ogrodach. Przecież stamtąd przyszliście. W żar epoki użyczą wam chłodu tylko drzewa, tylko liście”- dodaje. – Że lepiej sadzić niż wycinać mieszkańcy Wałbrzycha zdają się być przekonani – mówi koordynator IP Dolny Śląsk, Mateusz Rambacher – Ponad 300 sadzonek drzew rozdaliśmy w czasie dwóch godzin. W tym czasie rozmawialiśmy też z mieszkańcami o tym, jak niepokojąca jest powszechna wycinka drzew. Mogliśmy usłyszeć słowa aprobaty dla takiej akcji, zachęcano nas do jej powtarzania. Pojawiały się często pomysły wspólnego sadzenia drzewa, całą rodziną i dodawania temu działaniu wymiaru edukacyjnego (dla dzieci) i spajającego rodziny, bo drzewo będzie dla nich symbolem wspólnej troski. Entuzjazm mieszkańców przerósł nasze oczekiwania i już teraz planujemy kolejne wydarzenia związane z promowaniem ekologii w niestandardowy sposób- dodaje. Warto również wspomnieć, że w trakcie akcji członkowie Stowarzyszenia zbierali również podpisy pod projektem uchwały „Dzieciaki bez biletów”. Członków Stowarzyszenia zbierających podpisy można spotkać w każdy weekend m.in. na Piaskowej Górze, na giełdzie pod „Tesco” a także w Galerii Victoria.Autor: 30minut


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: