Interesującym programem wchodzącym w skład planu „Zielony Wałbrzych 2020” jest „Czysta woda”. Poprzemysłowe następstwa, które spowodowały zanieczyszczenie wód na terenie Wałbrzycha wymagają wprowadzenia systemu naprawczego. Miasto o górskim krajobrazie nie dysponuje wystarczającą ilością wody pitnej. Niejednokrotnie woda transportowana jest z odległych miejscowości. Najwięcej istnieje wód powierzchniowych w charakterze strumieni i potoków górskich.
Wykorzystanie ich nie jest łatwe, ponieważ grozi powodzią. Natomiast zadawalająco rozbudowana jest kanalizacja, dzięki wykorzystanym środkom z Unii Europejskiej w ramach programu ISPA. Do 2015 roku władze Wałbrzycha zaplanowały podłączyć do sieci kanalizacyjnej wszystkie posesje. Wyniesie to około 2.5 mln złotych. Natomiast do 2016 roku zaplanowano wybudowanie przydomowych oczyszczalni ścieków lub zamkniętego zbiornika we wszystkich posesjach Wałbrzycha, które nie mają jeszcze w mieście dostępu do kanalizacji sanitarnej. Kosztować to będzie około 300 tysięcy rocznie. Władze skłonne są współfinansować inwestycje z budżetu Wałbrzycha. Celem projektu jest także doprowadzenie do ponownego zarybienia wód w Pełcznicy i innych potokach. Wody powierzchniowe do 2020 roku mają zostać oczyszczone. Do tego roku bardzo ważną inwestycją jest także budowa niedużych zbiorników retencyjnych, w celu gromadzenia wód powierzchniowych w razie intensywnych opadów. Program „Czysta woda” jest ambitnym wyzwaniem dla władz Wałbrzycha, ponieważ postindustrialne następstwa przyczyniły się do zanieczyszczenia wód powierzchniowych.
Jak gospodarować wodą, co to są zmiany klimatu i co oznacza bioróżnorodności w mieście – o takich tematach rozmawiać będą w czasie specjalnych zajęć uczniowie pięciu świdnickich szkół podstawowych. Ponad 640 tys. zł dofinansowania otrzyma Świdnica z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na realizację projektu pn. „ekoMy”. Program dedykowany jest uczniom w wieku od 7 do 12 lat oraz nauczycielom.
czytaj więcejUdział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcej