sowie

Akcje ekologiczne, ekologia w Wałbrzychu i okolicach. Dbaj o środowisko naturalne.

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Czysta woda
2014-08-12 13:32

Interesującym programem wchodzącym w skład planu „Zielony Wałbrzych 2020” jest „Czysta woda”. Poprzemysłowe następstwa, które spowodowały zanieczyszczenie wód na terenie Wałbrzycha wymagają wprowadzenia systemu naprawczego. Miasto o górskim krajobrazie nie dysponuje wystarczającą ilością wody pitnej. Niejednokrotnie woda transportowana jest z odległych miejscowości. Najwięcej istnieje wód powierzchniowych w charakterze strumieni i potoków górskich.


Wykorzystanie ich nie jest łatwe, ponieważ grozi powodzią. Natomiast zadawalająco rozbudowana jest kanalizacja, dzięki wykorzystanym środkom z Unii Europejskiej w ramach programu ISPA. Do 2015 roku władze Wałbrzycha zaplanowały podłączyć do sieci kanalizacyjnej wszystkie posesje. Wyniesie to około 2.5 mln złotych. Natomiast do 2016 roku zaplanowano wybudowanie przydomowych oczyszczalni ścieków lub zamkniętego zbiornika we wszystkich posesjach Wałbrzycha, które nie mają jeszcze w mieście dostępu do kanalizacji sanitarnej. Kosztować to będzie około 300 tysięcy rocznie. Władze skłonne są współfinansować inwestycje z budżetu Wałbrzycha. Celem projektu jest także doprowadzenie do ponownego zarybienia wód w Pełcznicy i innych potokach. Wody powierzchniowe do 2020 roku mają zostać oczyszczone. Do tego roku bardzo ważną inwestycją jest także budowa niedużych zbiorników retencyjnych, w celu gromadzenia wód powierzchniowych w razie intensywnych opadów. Program „Czysta woda” jest ambitnym wyzwaniem dla władz Wałbrzycha, ponieważ postindustrialne następstwa przyczyniły się do zanieczyszczenia wód powierzchniowych.



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: