Niemal 12 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zostało zebranych przez świdniczan w zaledwie jeden dzień. To znacznie więcej niż firmy, które na co dzień zajmują się zbiórką niebezpiecznego odpadu. W ubiegłym roku bowiem zebrały zaledwie 7 ton odpadów. Elektrośmieci zawierają szkodliwe substancje, które zatruwają nie tylko środowisko ale przede wszystkim nasz organizm. Powinniśmy oddawać je odpowiednim instytucjom, jednak w naszym mieście brakuje takich miejsc. Z tego powodu wielu świdniczan wyrzuca zużyty sprzęt na śmietniki, ale również zostawia je w parkach i lasach. Zbiórka odpadów elektrycznych i elektronicznych zorganizowana w weekend cieszyła się dużym zainteresowaniem. Udało zebrać się niemal 12 ton niebezpiecznych odpadów. To prawie dwa razy więcej niż przez cały rok zbierają firmy na co dzień się tym zajmujące.
Zebrany sprzęt wywiozły, aż trzy ciężarówki. Świdniczanie oddawali gównie telewizory, monitory oraz pralki i lodówki. Departament Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego zamierza zorganizować podobną akcję we wrześniu. Do tego czasu niepotrzebny sprzęt powinniśmy oddawać do Zakładu Oczyszczania Miasta oraz Zakład Usług Komunalnych z Żarowa. Izabela Patro
źródło: 30minut
W ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Świdnica otrzymała dotację na przeprowadzenie termomodernizacji 9 budynków znajdujących się w zasobach miasta. Całkowita wartość projektów to 9 136 611,72 zł, wartość ich dofinansowania wyniesie 7 158 037,50 zł.
czytaj więcejAkcja Sprzątania Jeziora Bystrzyckiego przyciągnęła zapalonych Pogromców Śmieci z całego regionu! Na parking przy Hotelu Maria Antonina zjechali nienasyceni tępiciele odpadów i strażnicy porządku z Dzierżoniowa, Świdnicy, Wałbrzycha, gminy Walim i okolic, by stanąć do nierównej walki z nawałem śmieci naniesionych przez wrześniową powódź do Jeziora Bystrzyckiego.
czytaj więcejW połowie sierpnia 2024 r. rozpoczęto realizację zadania pn. „Przebudowa i wymiana osiedlowej sieci ciepłowniczej z przyłączami na os. Południowym w Bielawie". W ramach inwestycji zaplanowano wymianę ponad 100 m przestarzałej kanałowej sieci ciepłowniczej na nowoczesną, wykonaną z rur preizolowanych. Przyczyni się to do znaczącego zwiększenia efektywności energetycznej oraz niezawodności dostaw ciepła. W ramach przedsięwzięcia przewidziano również wykonanie nowych przyłączy do budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. C. K. Norwida 1, 2, 3 i 8.
czytaj więcejW imieniu Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej oraz Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności zapraszamy do udziału w Zachodnim Forum Gospodarczym 2024: Przez nowoczesne technologie do stabilnej gospodarki, które odbędzie się 17 października 2024 r. (czwartek) w Hotelu Grape Town w Zielonej Górze.
To duże i prestiżowe wydarzenie, które od kilkunastu lat stanowi promocję gospodarczą naszego regionu, a swoim zasięgiem obejmuje również przedsiębiorców i związki regionalne z sąsiednich województw. Celem Forum jest dyskusja, wymiana poglądów, poznanie najnowszych trendów gospodarczych, zidentyfikowanie szans i zagrożeń rozwoju przedsiębiorstw funkcjonujących w zachodniej Polsce. Temat przewodni tegorocznej edycji to: Zachodnie Forum Gospodarcze 2024 - Przez nowoczesne technologie do stabilnej gospodarki. W tym roku skupimy się na ważnym temacie, szeroko pojętych nowoczesnych technologiach, które w dzisiejszych czasach są jednym z filarów stabilnej gospodarki. Podczas Forum poruszymy aktualne trendy w zakresie rozwoju technologicznego, przyszłości transportu ciężkiego czy sztucznej inteligencji. Potencjał lubuskich firm w tym obszarze jest znaczący, a cały rozwój sektora nowoczesnych technologii intensywnie przyspiesza i staje się kluczowym elementem biznesu przyszłości.
Wójt Gminy Grzmiąca Patryk Makowski oraz Prezes Zarządu Międzygminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Wardyniu Górnym Radosław Żmuda - Trzebiatowski zapraszają dzieci i młodzież zamieszkującą na terenie gminy Grzmiąca do udziału w drugiej edycji konkursu plastycznego pn. „Ziemię ratuję, bo segreguję”.
czytaj więcej