sowie

Akcje ekologiczne, ekologia w Wałbrzychu i okolicach. Dbaj o środowisko naturalne.

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
O parku im. Jana III Sobieskiego słów kilka
2012-03-27 14:47

W ostatnich latach w Polsce i na świecie wiele mówi się na temat rewaloryzacji parków. Podkreśla się ważność tego przedsięwzięcia i konieczność jego realizowania. Obecnie na terenie Polski istnieje wiele zapomnianych oraz niedocenianych parków i ogrodów. Jednym z nich jest – wymagający rewaloryzacji – położony w ścisłym centrum miasta park im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu, którego powstanie datowane jest na przełom lat 1907-1908. Jego wyjątkowe położenie na trzech wzgórzach w sąsiedztwie Ratusza, predysponuje go do tego, aby stał się wizytówką miasta. Mając na uwadze powyższe uwarunkowania Wydawnictwo Uczelniane w ramach tzw. serii regionalnej wydało niedawno pracę poświęconą temu unikatowemu parkowi. Autorki pracy Alicja Krzemińska, Anna Zaręba, Karolina Małecka oraz Dagmara Chylińska, przygotowały publikację pt. Park im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu – zielone serce miasta.


Studium zagospodarowania przestrzennego, w której przedstawiają wysokie walory estetyczne i funkcjonalne parku. Książka zawiera dane archiwalne, w tym zarówno zdjęcia, pocztówki, mapy, jak i dokumentację dotyczącą stanu obecnego. W pracy przedstawiono również analizy krajobrazowe, przyrodnicze i funkcjonalne, wraz z analizą SWOT, które miały na celu wyciągnięcie wniosków, dotyczących funkcjonowania parku, w tym jego rewaloryzacji. Autorki mają nadzieję, że ich opracowanie zachęci władze Wałbrzycha do realizacji projektu naprawczego tego założenia parkowego, dzięki czemu będzie mogło ono stać się atrakcją turystyczną nie tylko dla mieszkańców miasta. Pozycja ta w znacznym stopniu poszerzy niewielki jak dotąd zasób publikowanych materiałów na temat parku. Stanie się także nieocenionym źródłem wiedzy do poznawania lokalnej historii. Atrakcyjność wydawniczą, podnosi bogata szata graficzna: zdjęcia, mapy, pocztówki itp. Wszystkich zainteresowanych kupnem książki odsyłamy do księgarni internetowej www.pwsz.com.pl lub zapraszamy do Biblioteki Uczelnianej, gdzie można nabyć pracę. [gaby]
źródło: 30minut



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: