Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważnym problemem w dzisiejszych czasach jest segregacja śmieci. Każdy z nas "produkuje" rocznie ok. 350 kilogramów śmieci, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dużą część tego można zmniejszyć poprzez ich segregację. Najłatwiej zacząć od domowego zacisza, wyposażając szafkę zlewozmywakową w segregator z co najmniej dwoma pojemnikami.
Zajmując tyle samo miejsca, co tradycyjne kosze na śmieci, mieszczą znacznie więcej. Mowa o segregatorach, wyposażonych w pojemniki przeznaczone na różne rodzaje śmieci. Stanowią one obecnie podstawę wyposażenia kuchni każdej nowoczesnej gospodyni.
Najprostsze modele mają po dwa pojemniki, np. na odpadki organiczne przeznaczone na kompost oraz inne ("ogólne") śmieci. Najbardziej rozbudowane z nich wyposażone są nawet w 6 pojemników oraz półki i schowki m.in. na zużyte baterie czy wypalone świetlówki. Zawierać mogą także półki na preparaty do sprzątania, worki na śmieci czy uchwyty na szczotki. Dzięki temu, nasze akcesoria są estetycznie ukryte, ale jednocześnie pozostają łatwo dostępne. Jest to idealny sposób na utrzymanie porządku w trudnej do zagospodarowania szafce zlewozmywakowej.
Nowością są niewielkie, łatwe do umycia pojemniki przenośne, które można postawić na blacie, by wygodnie obrać np. ziemniaki czy marchew, a następnie obierki wynieść na kompost. Kolejną są worki z impregnowanej tkaniny, zastępujące jeden z plastikowych pojemników segregatora przeznaczonego np. na butelki PET czy makulaturę. Najwięcej możliwości ekologicznego pozbywania się śmieci mają mieszkańcy domów jednorodzinnych - wystarczy założyć kompostownik w ogrodzie.
Niekwestionowaną zaletą segregatorów jest możliwość ich montażu w różnego rodzaju meblach. W nowych zabudowach kuchennych można zastosować także szuflady z systemami samodomykania, hamulcami czy wreszcie pedałami do otwierania.
Dzięki codziennej segregacji można zredukować ilość śmieci nawet o połowę, a co za tym idzie - zmniejszyć rachunki za ich wywiezienie. Wystarczy odrobina dobrych chęci, a można tak wiele zrobić dla natury. Przecież ekologia ma wiele wspólnego z porządkowaniem...
źródło: swiebodzice.pl/ekoedukacja
9 stycznia 2025 r. w Urzędzie Miejskim w Głuszycy została podpisana umowa z firmą TELFA Sp. z o.o. na realizację zadania pn. „Wymiana nieenergooszczędnych opraw oświetleniowych na oprawy typu LED w Gminie Głuszyca”.
czytaj więcejJak gospodarować wodą, co to są zmiany klimatu i co oznacza bioróżnorodności w mieście – o takich tematach rozmawiać będą w czasie specjalnych zajęć uczniowie pięciu świdnickich szkół podstawowych. Ponad 640 tys. zł dofinansowania otrzyma Świdnica z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na realizację projektu pn. „ekoMy”. Program dedykowany jest uczniom w wieku od 7 do 12 lat oraz nauczycielom.
czytaj więcejUdział Świdnicy w projekcie Elektryczne Śmieci przedłużony do 2029 roku! W świdnickim Urzędzie Miasta, podpisano prozumienie w tej sprawie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. zastępca prezydenta Krystian Werecki oraz przedstawiciele projektu Elektryczne Śmieci - Fundacja Odzyskaj Środowisko i Biosystem.
czytaj więcejPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że od środy, 20 listopada w ramach prac remontowych na zbiorniku Witoszówka w Świdnicy rozpocznie się sukcesywne obniżanie poziomu piętrzenia wody.
czytaj więcejZ okazji zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu 70-lecia przyłączenia Pełcznicy do Miasta Świebodzice, serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież klas 4-8 Szkół Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „PEŁCZNICA – Z CZYM CI SIĘ KOJARZY?”.
czytaj więcej