sowie

Akcje ekologiczne, ekologia w Wałbrzychu i okolicach. Dbaj o środowisko naturalne.

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Ranking najbardziej ekologicznych miejsc na świecie
2010-09-01 14:26


1. Wyspa Samso (Dania)

Duńczycy, pozbawieni paliw kopalnych, postawili na ekologię już po kryzysach paliwowych w latach 70. Symbolem nowej polityki energetycznej Danii stała się wyspa Samso, która już od kilku lat pełnię energii elektrycznej czerpie z turbin wiatrowych. Domy są ogrzewane miejscową słomą spalaną we wspólnych mikrociepłowniach, choć w osamotnionych domostwach używa się oleju. Dla mieszkańców wyspy ekologia stała się sposobem na życie. Założyli nawet Akademię Energii, która przyjmuje gości z całego świata.



2. Malediwy

Dla malowniczego archipelagu na Oceanie Indyjskim ekologia ma być sposobem na przetrwanie. Według prognoz, przez globalne ocieplenie rozpuszczą się polarne lody i 1192 wysepki Malediwów pochłonie woda. Wyspiarze planują więc zbudować lat 156 turbin wiatrowych i panele słoneczne o pow. 1 km kw., a także wymienić auta spalinowe na elektryczne. W nietypowy sposób nagłaśniają problem . W ubiegłym roku doszło tam nawet do podwodnego posiedzenia rządu (pierwszego w historii).

3. Bedzed (Wielka Brytania)

Londyńskie osiedle BedZED (Beddington Zero Energy Development) zbudowano z miejscowych materiałów. 100 domków i 15 apartamentów ma potrójne szyby, bojlery na biopaliwo, panele słoneczne i sporo innych przyjaznych środowisku ulepszeń. W trosce o klimat na osiedle nie wpuszcza się samochodów. BZet stało się inspiracją dla całego brytyjskiego programu budowy ekomiast, ogłoszonego w 2007 rokuprzez premiera Gordona Browna.

4. Watykan Stolica Apostolska

Watykan Stolica Apostolska pragnęła dać dobry przykład także w dziedzinie ekologii. Z woli papieża Benedykta XVI w 2008r. dachówki nad Aulą Pawła VI zastąpiło 2700 paneli słonecznych, a w kablach po raz pierwszy popłynął bezgrzeszny wobec środowiska prąd. Nic jednak nie wyszło z planowanego w 2007 roku programu sadzenia drzew, które miały zrównoważyć watykańską emisję CO2 do środowiska.

 

źrodło: swiebodzice.pl/ekoedukacja



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: