sowie

Akcje ekologiczne, ekologia w Wałbrzychu i okolicach. Dbaj o środowisko naturalne.

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Fundusze na środowisko subregionu wałbrzyskiego
2009-04-14 09:50

86 zadań zrealizowano na terenie subregionu wałbrzyskiego w ramach dofinansowań z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najwięcej środków przeznaczono na zadania z zakresu gospodarki ściekowej i ochrony wód. Łączna kwota zasileń wyniosła blisko 30 milionów złotych.
– Najbardziej dynamiczne obszary w pozyskiwaniu środków to Strzegom, Wałbrzych, gmina wiejska Świdnica i cała Kotlina Kłodzka. Ważne podkreślenia jest to, że zapytania radnych miasta Wałbrzycha i radnych powiatu o cieki wodne znajdują swoje odzwierciedlenie we wnioskach. Z rejonu wałbrzyskiego jest cała lista zadań, między innymi ze Strugi, Starych Bogaczowic czy Witkowa Śląskiego. W tych miejscach obecnie czyszczone są koryta rzek, gdzie umacnia się wały przeciwpowodziowe – mówi Jerzy Tutaj, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.


Niestety, mimo dobrych wieści, odnośnie przekazanych i wykorzystanych przez fundusz środków, są taż złe informacje. Wciąż nie wiadomo co dalej z problemem, z którym od dawna borykają się mieszkańcy ulicy Świętego Józefa w Wałbrzychu. Sprawa ciągnie się długo i do tej pory nie są znane dokładne szczegóły zagrożenia siarkowodorem.
– Nie wiemy jaka jest skala problemu: czy jest to lokalne zagrożenie, czy jakieś większe. Zastanawiamy się jakie środki należało by przeznaczyć na zutylizowanie tego, co w tej ziemi czy hałdzie się znajduje, bo takie jest podejrzenie specjalistów. Z tego co wiem, jeśli uda się zdiagnozować i oszacować skalę zagrożenia, to pieniądze uda się zdobyć w Narodowym Funduszu Środowiska. Niestety, wciąż proces diagnozowania trwa - mówi Jerzy Ignaszak, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
W ciągu piętnastu lat działalności funduszu udało się przekazać sporą sumę pieniędzy na zadanie proekologiczne, z czego znaczna część środków trafiła na Dolny Śląsk.
- Na przedsięwzięcia proekologiczne na Dolnym Śląsku przekazaliśmy prawie 2 miliardy złotych. Dało to takie efekty jak na przykład: w kanalizacji ponad 3 tysiące kilometrów zbudowanych kolektorów sanitarnych, w wodociągach prawie 3 tysiące kilometrów sieci wodociągowej oraz w regulacjach rzek, tam gdzie wystąpiły szkody popowodziowe, ponad 2 tysiące kilometrów linii brzegowej - wylicza Jerzy Ignaszak.
Do tego wszystkiego warto dodać jeszcze jeden element, ważny z punktu widzenia edukacji ekologicznej. W 2008 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska przekazał 3 miliony złotych na edukację ekologiczną.

Norbert Grabowski / 30minut



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: